Az ország harmadik legnagyobb természetes tavát évente 2050 órában süti a nap, így ez Európa egyik legmelegebb édesvizű tava. A gyógyhatású vízzel rendelkező Velencei-tó könnyen megközelíthető, Budapestről például óránként indul alacsony padlós, légkondicionált vonat Velencére, amely ideális a kerékpárok szállítására. Az utóbbi években végzett felújításoknak köszönhetően a tó körül haladó kerékpárút akadálymentes távvá változott, ráadásul a szintkülönbség alig észlelhető, így kezdők és családok számára is kitűnő egynapos túrákhoz. A kerékpárút mellett szinte bárhol megpihenhetünk, számos étterem, büfé és szálláshely áll rendelkezésre, de az ivókutaknál is felfrissíthetjük magunkat.
Amíg a tó északi és nyugati oldalán a természeti értékek (a pákozdi arborétum, a közeli Dinnyési Fertő Természetvédelmi Terület, vagy a csak előzetes engedéllyel látogatható Velencei-tavi Madárrezervátum) kerülnek előtérbe, a déli és a keleti parton a nyaralók által gyakrabban látogatott üdülővárosok húzódnak. Agárdon a kerékpárút elhagyja a vízpartot, és a nyaralók között átvágva a főút mellé csatlakozik be: a városban érdemes meglátogatni a híres író, Gárdonyi Géza emlékházzá alakított szülőhelyét.
Az alaptávot egyébként számos kitérővel bővíthetjük.
A Sukoró melletti Bence-hegy tetején lenyűgöző panoráma vár ránk, a nadapi templomban pedig megnézhetjük azt a keresztelőmedencét, amelyben Vörösmarty Mihályt is keresztelték. A Pákozd-Sukorói csata emlékére kialakított Katonai Emlékparknál is érdemes letámasztani a kerékpárokat, és gyalogosan felfedezni a több műalkotást, harcászati eszközt, beltéri kiállítást és egy szabadon bejárható lövészárkot is magába foglaló területet. A park jellegzetes épülete az impozáns fehér obeliszk, amelynek lépcsős talapzatáról a tó látképe tárul elénk.