Banner

A zöldség megóvása

Online főzőiskola

Tanuljunk együtt blansírozni!

Hogyan őrizzük meg a zöldségek frissességét, színüket és finom ízüket? A válasz egyszerű: blansírozással!


Melyik zöldséget hogy és mennyi ideig kell forrázni és utána hűteni? Széll Tamás mindent elmond, nézze meg Ön is a videót!

Elsősorban olyan zöldségeknél alkalmazzuk, amiknek a párolás-főzés áll jól. Minden esetben lobogó forró és jóízűen sós vízben forrázzuk pár percig a zöldséget, majd a főzés után hősokkoljuk. Pontosabban hideg, jeges vízben azonnal hűtjük, a főzést hirtelen állítjuk meg, ezáltal a vitaminok, aromák kevésbé sérülnek. Egyedüli kivétel a sárgarépa, amelyet hideg vízben kell feltennünk és forrás után pár perc elteltével hűtjük. Az így forrázott zöldséget utána akár piríthatjuk, vajban párolhatjuk rövidebb ideig, mint a puhulási idő, ezért beltartalmuk a lehető leggazdagabb marad.

Készítsünk villámköretet!


Minden konyha aduásza: egészséges, finom és gyorsan elkészthető zöldségköretek! Széll Tamástól három különböző is megtanulható, nézze meg Ön is a videót!

Sütés: Legegyszerűbb választás az apró, vékonyhéjú burgonya. Kevés só, bors, olívaolaj, esetleg fokhagymagerezdek és kakukkfű szükséges hozzá. 200-220 fokos sütőben 20-30 perc alatt könnyen pirul és puhul is egyúttal.


Pirítás: A pirított zöldséget mindig serpenyőben kevés, szinte füstölgő zsiradékon készítsük. Ez az eljárás könnyen puhuló zöldségeknek áll jól és ügyeljünk rá, hogy a pirult szín hirtelen alakuljon ki. A zsenge vagy már forrázott zöldségeknek elég a melegítés, ezért a kész, pirult zöldségekhez csak a legvégén adjuk hozzá és a tűzről vegyük is le.


Párolás: Kíméletes eljárás, a már forrázott zöldségek újra melegítése pár perc alatt a zöldségek forrázólevében sok vajjal és pár csepp citromlével ízesítve könnyen elkészíthető. Ne felejtsük a zöldfűszereket, első sorban a petrezselymet.


Sült apróburgonya:

Energia 1 adagban: 214 kcal

Fehérje: 4 gramm

Zsír: 9 gramm

Szénhidrát: 28 gramm


Mentes infó: Cukormentes, Gluténmentes, Tartósítószermentes, Vegán


Szezonális pirított zöldségek:

Energia 1 adagban: 132 kcal

Fehérje: 3,6 gramm

Zsír: 7,5 gramm

Szénhidrát: 12 gramm


Mentes infó: Cukormentes, Gluténmentes, Tartósítószermentes, Vegán


Vajas párolt zöldségköret:

Energia 1 adagban: 144 kcal

Fehérje: 6,2 gramm

Zsír: 8,5 gramm

Szénhidrát: 10,3 gramm


Mentes infó: Cukormentes, Gluténmentes, Vegetáriánus

Készítsünk egy könnyű, zöldséges csirkelevest!


Ha egy igazi magyaros ételt készítene, ami minden családi ebéd kelléke lehet, nézze meg hogy főz Széll Tamás csirkeszárnylevest, az előkészített zöldségekből! Akinek már megvan a bevált receptje, új technikákat tanulhat, nézze meg Ön is a videót!

A maradék zöldséget így tudjuk elhasználni, illetve a kincset érő, blansírlevet is, kamatoztatni tudjuk, mint alaplevet. Nagyméretű tálban csirkeszárnyat sütünk, aranybarnára 200 fok környékén, majd felöntjük a zöldség forrázólevével és tovább sütjük alacsonyabb hőmérsékleten.


Ha kész és jó ízű a lé, hozzáadhatjuk a maradék forrázott zöldséget, amit már csak melegítenünk kell. Betét lehet levestészta-féleségek, vagy egy könnyű vajas galuska és sok petrezselyem.


Energia 1 adagban: 509 kcal

Fehérje: 50 gramm

Zsír: 23 gramm

Szénhidrát: 24,5 gramm


Mentes infó: Cukormentes

Galló Nóra – a Lidl dietetikusának ajánlásával

Text And Image Section

Általánosságban elmondható, hogy a minél magasabb hőmérséklet pl.: sütés esetén; és a minél hosszabb ideig tartó főzés (pl.: levesek készítése) jár a legnagyobb veszteséggel, főleg a hőérzékeny vitaminok tekintetében. Ide tartozik a legtöbb B-vitamin és az immunrendszert támogató, antioxidáns tulajdonságú C-vitamin is.


A blansírozás, mely rövid hőközléssel jár, kevésbé károsítja a zöldségek tápanyagait, ugyanakkor segít megőrizni frissességüket és színüket is, tehát megóvjuk a zöldséget! A pirítás - mely esetén minimális zsiradékot használunk, a hőmérséklet magasabb, de a hőközlés ideje rövidebb - következtében mind a víz-, mind a tápanyagtartalom veszteség mértéke kisebb. Érdekesség, hogy a sárgarépa karotintartalma, vagy a paradicsomban található likopin így jobban hozzáférhetők a szervezet számára. Jó tudni, hogy hő hatására a zöldségek egy másik tulajdonsága, az emészthetőségük is változik. A főtt, párolt, sült zöldségek jellemzően könnyebben emészthetők nyers változataiknál.


Tipp: fogyasszunk elsősorban hazai és szezonális zöldségféléket, napi szinten min. 400-600 grammot, elkészítésükkor pedig törekedjünk a változatosságra

Herczeg Ágnes – A Lidl borszakértőjének ajánlásával

Text And Image Section

A bor-étel párososítások esetében az ízek és illatok mellett a textúrák is nagyon fontosak. A salátákhoz, a ropogós, blansírozott zöldségekhez bátran válasszunk friss, ropogós borokat.


Zöld salátákhoz, borsóhoz, medvehagymához remek választás például egy Sauvignon Blanc. Gyökérzöldségek, burgonyák esetében pedig a neutrálisabb ízek, és krémesebb textúrák passzolnak.


Jó választás hozzájuk például a Chardonnay és Olaszrizling is. Cékla, vörös káposzta esetében készítési módtól függően a rozé, és a könnyedebb, gyümölcsös vörösbor is harmonikus lehet.