Az Ön böngészője nem támogatott.
A tartalom tökéletes megjelenítéséhez, válasszon másik böngészőt.Figyelem!Frissítse böngészőjét, egyéb esetben a felhasználói élmény nem lesz megfelelő.
    Brand Navigation
    1. A Lidl-ről
    2. Állások
    3. Ingatlanok
    4. Beszállítóinknak
    5. Vásárlói információk
    6. Kapcsolat

    Gyepápolás: Így marad a pázsit sokáig üde és szép

    A megfelelő ápolás elengedhetetlen az egészséges, szép, gyomok nélküli gyephez. Kaszálás, öntözés, gyepszellőztetés, levegőztetés, meszezés, trágyázás és újravetés: Ez az útmutató megmutatja, hogy mely intézkedések a megfelelőek, és milyen javaslatok segítenek a gyepápolásban.


    Tartalom

    • Miért olyan fontos a gyepápolás?
    • Milyen feladatokkal jár a gyepápolás?
    • Gyepápolási naptár: Mit tegyek és mikor?
    • Kérdések és válaszok

    Miért olyan fontos a gyepápolás?

    Még akkor is, ha a gyep viszonylag kevéssé igényes: Akkor is gondoskodásra van szüksége ahhoz, hogy zöld és egészséges maradjon. A túl sok nedvesség ugyanolyan káros, mint a túl kevés víz, a hasznos rovarok, mint például a vakondok vagy a pockok nyomai tönkreteszik az összképet, a matt gyep pedig megakadályozza, hogy elegendő fény és levegő érje a zöld növényzetet. Ezenkívül a gyomok és a betegségek sokkal gyorsabban terjednek az ápolatlan gyepen. Ha sokáig szeretné élvezni a gyepet, akkor legalább minimális gyepkarbantartást kell végeznie.


    Milyen feladatokkal jár a gyepápolás?

    Általánosságban hat fő feladatot különböztethetünk meg a gyepápolásban. Ha egyszer már elsajátította a gyepápolási rutint, után mindez gyorsan fog menni. Még egy nagy gyepfelület is könnyen karbantartható a megfelelő felszereléssel, kertész szakember segítsége nélkül.

    Fűnyírás

    Ha a gyepre gondolunk, az első dolog, ami eszünkbe jut, az a fűnyírás. A rendszeres fűnyírásnak számos előnye van:

    • A nyírt gyep mindig rendezettnek tűnik - ez fontos szempont minden kerttulajdonos számára, aki nem szeretne egy elvadult kertet.
    • Ezenkívül a nyírt gyep sűrűbb és strapabíróbb, ezért kevésbé fogékony a gyomokra és a betegségekre. Nem ajánlott azonban néhány hetente radikálisan rövidre nyírni a gyepet; ehelyett a gyepet hetente egyszer vagy kétszer kell levágni körülbelül 3 centiméteres (díszgyep) vagy legfeljebb 5 centiméteres (haszongyep) magasságra.

    Fűnyírók nagy választéka

    A fűnyíró ideális eszköz a sík gyepfelületek nyírására. A választék az egyszerű kézi fűkaszáktól a benzines és elektromos fűnyírókig, valamint a nagy gyepterületekre szánt fűnyíró traktorokig terjed. A robotfűnyírók is egyre inkább teret nyernek. A keskeny élek és sarkok viszont szegélynyíróval vághatók formára. A megfelelő eszközzel és a megfelelő fűnyírási tippekkel, a zöld terület pillanatok alatt újra gyönyörű lesz.

    A gyep öntözése

    Mint minden más növénynek, a fűnek is szüksége van bizonyos mennyiségű vízre a túléléshez. Ezért a gyepet rendszeresen öntözni kell, különösen nyáron. Döntő fontosságú, hogy a megfelelő mennyiségben öntözzék a gyepet. A frissen lerakott gyepnek sok vízre van szüksége, különösen a kezdeti időszakban, hogy a gyökerek jól tudjanak növekedni. Ilyen esetben egész nap gond nélkül lehet a gyepet locsolni.


    A kertben már hosszabb ideje növő gyepet hetente egyszer alaposan meg kell öntözni. A gyep gyökerei akár tíz centiméterrel a talaj alá is lenyúlnak. Elegendő vizet kell kilocsolni ahhoz, hogy a nedvesség ilyen mélységig behatolhasson. Átlagosan 20-30 perces öntözés elegendő - lehetőleg napnyugta után, hogy a víz ne párologjon el közvetlenül, hanem beszivároghasson a talajba.


    Kisebb területek öntözésére egy szórófejjel ellátott kerti tömlő is használható. Ha nem szeretne tömlővel öntözni, vagy nagyobb gyepterületet kell karbantartania, akkor használhat mobil vagy állandóan telepített öntözőberendezéseket is. Egyes modellek öntözővezérlővel szabályozhatók, így az öntözés teljesen automatikus.

    A gyep szellőztetése és levegőztetése

    A hideg évszakokban elkerülhetetlen, hogy a fűszálak összecsomósodjanak vagy elhaljanak. A moha akkor is hajlamos kialakulni, amikor különösen nedves és kellemetlen a külső időjárás. Ezenkívül a levélmaradványok és egyéb szerves maradványok is akadályozzák a gyep megfelelő légzését. A penésznek ezeken a helyeken is könnyű dolga van. Ezért fontos, hogy tavasszal megtisztítsák a gyepet a tél idején elhalt maradványoktól.


    A gyepszellőztetés úgymond a gyep átfésülését jelenti: Ilyenkor el kell távolítani a gyepből a csomókat, a gyomokat és a növényi maradványokat. Minden gyepet minden évben a kertészeti szezon kezdetén keresztben és hosszában is szellőztetni kell. Szükség esetén ősszel meg lehet ismételni a gyepszellőztetést a nyári növény- és fűnyírási maradványok eltávolítása érdekében. Az év előrehaladtával célszerű a gyepet levegőztetni. A gyepszellőztetéssel ellentétben, amely során a szellőztetőkés néhány milliméter mélyen behatol a talajba, a levegőztetés során lyukakat fúrnak a talajba. Ez az eljárás biztosítja a talaj oxigénellátását. A levegőztetést is évente egyszer érdemes elvégezni. Ezt követően a gyep készen áll a trágyázásra.

    Gyep meszezése

    Néha a gyepnek különösen szüksége van mészre. A talaj pH-tesztje információt nyújt a talaj pontos összetételéről. De akár egy pillantás magára a gyepre is sokat elárulhat: Ha a gyepen sok moha nő, az annak a jele, hogy a talaj túl kevés meszet tartalmaz. Azért, hogy meszet egyenletes eloszlassák a gyepen a kertészek szórógépet használnak. A meszezést csak két-három év múlva kell megismételni. A meszezés után várjon három-négy hetet a gyep trágyázásával.

    A gyep újravetése

    A pázsit csupasz foltjai nem túl vonzóak. A legjobb időpont a fű újbóli vetésre tavasszal, a gyepszellőztetés után van. Ez megakadályozza, hogy a gyomok megtelepedjenek a nyílt területeken. Szükség esetén ősszel megismételhető az újravetés. Kisebb területeket kézzel is el lehet ültetni, nagyobb foltoknál célszerű szórókocsit használni a vetőmag egyenletesen elosztása érdekében. Vetéskor ügyelni kell arra, hogy a magokat hosszában és keresztben is elszórják. A magokat gereblyével vagy locsolással kell bedolgozni a talajba. A következő négy hétben az újravetett területet mindig nedvesen kell tartani, hogy a magok ki tudjanak csírázni. Az új gyepet akkor lehet nyírni, ha elérte a 10 centiméteres magasságot.


    Gyepápolási naptár: Mit tegyek és mikor?

    Nem minden gyepápolási feladatot szükséges vagy ésszerű az év minden szakában elvégezni. Ez a táblázat tartalmazza ezeknek a feladatoknak áttekintését.

    Frühling

    Sommer

    Herbst

    Winter

    Mähen

    Ja

    Ja

    Nein

    Nein

    Wässern

    Nein

    Ja

    Nein

    Nein

    Vertikutieren

    Ja

    Nein

    Ja

    Nein

    Lüften

    Ja

    Nein

    Nein

    Nein

    Kalken

    Ja

    Nein

    Ja

    Nein

    Düngen

    Ja

    Ja

    Nein

    Nein

    Nachsäen

    Ja

    Nein

    Ja

    Nein

    Kérdések és válaszok

    A vakond a védett fajok közé tartozik. Nem szabad őket elfogni, megsebesíteni vagy megölni. Számos módszer van arra, hogy elűzzék őket a kertből. Különösen ígéretesek azok a módszerek, amelyek a vakond szagló- vagy hallóérzékét támadják. Segíthet például, ha írót, fokhagymás vizet vagy molyirtót szórunk ki a talajra. De gyakran már egy szélcsengő hangja is segíthet.

    A leterített gyepszőnyegre ugyanazok az ápolási szabályok vonatkoznak, mint a vetett gyepre. A rendszeres fűnyírás, gyepszellőztetés, öntözés és trágyázás itt is segít abban, hogy a gyep sokáig szép maradjon. A gyep csupasz foltjai újratelepítéssel, vagy speciális gyeptéglák, kis gyepszőnyegek fektetésével javíthatók.

    Attól függően, hogy mennyire károsította a gyepet az aszály, különböző intézkedéseket kell hozni. Ha csak barna foltok vannak, elegendő a gyepet kellően öntözni ahhoz, hogy az helyreálljon. Nagyobb kiszáradt területek esetén újravetés szükséges. Ha az egész gyep és a gyökerek kiszáradtak vagy akár le is égtek, akkor csak a teljes gyepfelújítás segíthet.