Banner

Állateledel kínálatunk

Mit egyenek házi kedvenceink?

Hányszor kapjon enni a macskánk, és milyen hústól lehet allergiás a kutyánk? Miért nem egészséges, ha a cicus konyhai maradékon él, és vajon tényleg betegséget okozhat, ha a kutyus sok csontot eszik? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat négylábú kedvenceink táplálkozásáról.

Magyarországon is széles körben elterjedt tévhit, hogy cukros tejjel vagy tehéntejjel kell etetni a macskákat. A legtöbb cicus szervezete egyáltalán nem tudja feldolgozni a cukrot, a tejet és a laktózt sem, ezért ezek a tápanyagok hasmenést, kiszáradást okozhatnak náluk. A kifejezetten nekik készített macskatej vagy laktózmentes tej jobban esik majd, ráadásul ezekben jóval több az ásványi anyag, mint a tehéntejben, míg tejcukor tartalmuk jóval alacsonyabb.

Tilos a cicáknak nyers sertéshúst adni, mert ezt elfogyasztva könnyen elkaphatják az akár végzetes Aujeszky betegséget. Hőkezelve bármilyen hús adható a cicáknak. Az sem jó, ha a cicánk túl sokat eszik emberi ételekből, mert ezek gyakran túl sósak, fűszeresek neki, és rengeteg tartósítószert és színezékanyagot is tartalmaznak, amelyek megbetegíthetik a macskákat. Ezért is egészségesebb, ha a számukra készített macskatápokkal etetjük kedvenceinket. Érdemes betartani a tápokon lévő napi ajánlott adag mennyiségeket.


Vannak olyan ételek, amelyeket egyáltalán ne adjunk macskáknak. A hagyma, a paradicsom és a citrusfélék, a szőlő és a mazsola is tartalmaznak mérgező vegyületeket, ezekkel sose etessük a cicát. A csokoládéban és a kakaóban található Teobromin nevű vegyület szintén mérgező számukra, remegést, hányást, hasmenést, görcsöket, szívritmuszavart okozhat. A 3 hónapos kiscicák általában napi 4-5 alkalommal esznek, ez a mennyiség később 3 alkalomra csökkenthető, féléves kor után viszont elég naponta kétszer etetni kis kedvenceinket (ugyanabban az időpontban, hogy a macskák hozzászokjanak a rendszeres táplálkozás ütemezéséhez).


De mennyi finomságot kapjon a cicánk? A kertben és az utcán kószáló macskák lakomázzanak annyit, amennyi jólesik nekik! A meghagyott finomságokat is nyugodtan a kalandor macskák előtt hagyhatjuk, mert doromboló barátaink egyáltalán nem falánk természetűek, nem fogják mohón azonnal megenni az egészet. A lakásban élő macskákkal más a helyzet, mert ők kényelmesebb életet élnek, és hajlamosabbak akár unalomból elmajszolni a tálban lévő finomságokat, ami elhízással fenyeget. Mindig a cica igényeihez, életkorához, életmódjához igazítsuk az etetést, ha hízékony, ne legyen előtte egész nap az eledel, ha pedig sovány, akkor adjunk neki kalóriadúsabb macskatápot.


A kutyák született ragadozók, mégis rosszul viselik, ha folyamatosan csak hússal etetjük őket, mert túlságosan sok foszforhoz és a kelleténél kevesebb kálciumhoz jutnak, ami negatívan hat a csontok normális fejlődésére. Ha emberi élelmiszerekkel szeretnénk kedveskedni nekik, van pár étel, ami nem káros számukra: kiváló választás a reszelt alma, a répa, a főtt tojás, a sajt, a joghurt vagy a túró is, a húsok közül pedig szinte minden. A lényeg, hogy csak alaposan átsütött vagy megfőzött húst adjunk kedvencünknek, különben szalmonellás lehet, ami erős hasmenéssel jár. A csokoládé és a kakaó náluk is tiltólistán van, akárcsak a macskáknál.


Az is egy régi mítosz, hogy a kutyák rajonganak a csontokért. Ha túl sokat adunk neki egyszerre, és nem főzzük meg alaposan a csontot, akkor ez bélelzáródást, a belek sérülését vagy súlyos székrekedést okozhat. Egy 2-3 hónapos kutyának naponta háromszor kell ennie, a 6-12 hónapos kutyának pedig kétszer adjunk finomságokat. Később már az is elég, ha naponta egyszer kínáljuk meg egy igazi lakomával, és a rutinos gazdik szerint erre az esti órák a legalkalmasabbak. Mindig kutyusunk fajtájához, életkorához, aktivitásához és egyedi igényeihez igazítsuk a táplálást, ha bizonytalanok vagyunk, kérdezzünk állatorvost.


Rengeteg kutyatáp létezik, amelyek közül nehéz megtalálni a kutyus számára legjobbat. Olyat érdemes választani, amin feltüntetik a fehérje- és a hústartalom egészséges arányát. A legjobb, ha a boltban megkérdezünk egy tájékozott eladót arról, hogy melyik tápot ajánlja, amennyiben kutyánknak különleges igényei vannak.