Hogyan tanulnak meg beszélni a babák, és hogyan bátoríthatja a kicsinyét játékkal
A baba még meg sem született, de a beszédfejlődése már elkezdődött - már az anyaméhben. A terhesség 22. hetétől a baba hallja az első hangokat, hallgatja az Ön hangját és felismeri a dallamokat. A születés után már nem kell sokat várni az első szavakra, mint például a „ma-ma” és a „pa-pa”. Azonban még egy darabig eltart, mire kimondja az első mondatait.
Az, hogy a csecsemők mikor és milyen gyorsan tanulnak meg beszélni, sok tényezőtől függ. Támogathatja a kisgyermeke nyelvi fejlődését azzal, hogy játékos módon bátorítja, és így ösztönzi, hogy örömét lelje a beszédben. Az alábbiakban hasznos információkat és ötleteket nyújtunk Önnek a baba életkorának megfelelő nyelvi fejlesztéséről.
Mire van szüksége a babának ahhoz, hogy megtanuljon beszélni?

A baba már születésétől kezdve rendelkezik mindennel, amire a nyelvelsajátításhoz szüksége van. Ide tartozik biológiai oldalról a rekeszizom, az ajkak, a kognitív képességek, a nyelv és nem utolsósorban a hallás és a hangszalagok. Minden izom és szerv úgy alakult ki úgy fejlődött, hogy a csecsemők beszédelsajátítása egy több fejlődési szakaszban végbemenő tanulási folyamat eredménye.
Mikor kezd el egy csecsemő beszélni tanulni? A fázisok a megszületéstől az első születésnapig
Az első négy hét
A kicsi sír, ha éhes, fáradt vagy rosszul érzi magát. Ezeket az érzéseit már közli. A szülők gyorsan rájönnek, hogy mi zavarja a babájukat. Az élet első négy hetében a család kis szemefénye már felismeri a nyugtató beszéddallamot a többi hang között.
Második hónap
Körülbelül hathetes korában a baba elkezdi képezni az első hangokat, amelyek a huhogás és a morgás lesznek. Ezt nevezik az első gügyögési fázisnak is. Sok csecsemő ilyenkor már az első tudatos nevetést is mutatja.
Harmadik hónap
Ebben a korban jelennek meg az első torokhangok. A nyelv a száj hátsó részébe csúszik, és az öntudatlan huhogás gurgulázásba fordul, néhány R hanggal.
Negyedik és ötödik hónap
A kicsi egyre jobban uralja a saját hangját. Ez az egyik első nagy mérföldkő ahhoz, hogy a baba megtanuljon beszélni, mivel most már tudatosan használja a hangját. Egy kora gyermekkori monológ veszi kezdetét, a kicsi nevet és ujjong az örömtől, és elkezd „csevegni”. Néhány gyermek ilyenkor már teljesen megállíthatatlan, míg mások visszafogottabbak, és csak néha-néha ejtenek ki néhány hangot.
Hatodik hónap
A hatodik hónap körül kezdődik el a második gügyögési fázis, amely már nagyon hasonlít az érett beszédhez. A baba most már az első szótagokat sorolja egymás után - például így: „lalalalal“.
Hetedik-kilencedik hónap
A kicsi most már egész szótagláncokat képez. Ebben az időszakban válik a "mamamamamam" végül "ma-ma"-vá. Először ez a szó még mindig értelmetlen. A baba azonban az Ön örömteli reakciói alapján gyorsan társítani fogja ezeket a hangokat Önnel. Hamarosan tudatosan "„Ma-Ma“-t kiált majd, hogy megszólítsa Önt.
Kilencedik hónap
A beszédfejlődés már teljes lendületben van, és megkezdődik az úgynevezett „utánagagyogási” fázis. Bár a baba tudatosan csak nagyon kevés szót beszél, már több száz dologhoz tud neveket rendelni, és ezek száma napról napra nő. Most már csak idő kérdése, hogy az első szavak, majd később az első mondatok is kibuggyanjanak.
Fontos:
Minden gyermek egyedi, és a nyelvelsajátítás nem mindig ugyanazt a mintát követi. Vannak úgynevezett "későn beszélni kezdő gyerekek". Ezek a gyerekek szivacsként szívják magukba a szavakat, de később kezdenek el beszélni, mint mások. De aztán néhány héten-hónapon belül felzárkóztak társaikhoz. A rendszeres fejlettségi vizsgálatok során ellenőrzik a kisgyermek beszédfejlődését. Ha azonban aggódik, hogy a kisgyermeke nem tanul meg megfelelően beszélni, forduljon gyermekorvosához.
Hogyan segítheti a babát, hogy megtanuljon beszélni

Hangos olvasás, éneklés és mesélés – Mindez nagyon fontos a kisgyermek nyelvtanulása szempontjából. Fontos azonban, hogy a módszereket a baba igényeihez és fejlettségi szintjéhez igazítsa. Magyarázza el és mutassa meg neki a világot, még akkor is, ha tudja, hogy kicsinye még nem ért mindent. A háttérzajok, például a televízió vagy a rádió általában túlstimulálják a gyermekeket. Ezért ezeket minimalizálni kell a baba jelenlétében.

Játékok, amelyek segítenek a gyermekeknek megtanulni beszélni
A könyvek ideálisak a nyelvtanulás segítésére - feltéve, hogy a kicsik érdeklődést mutatnak irántuk. Fontos, hogy ne csak megnevezze a képeket, hanem pontosan magyarázza is el, hogy mi történik a képeken. A kézi bábok is nagyszerű támogatást nyújtanak, de a kedvenc mackó is segíthet, amelyekkel történeteket mesélhet vagy dalokat énekelhet a babának. Az ujjszámolós versek a gyerekeket is lekötik, és segítenek nekik megtanulni beszélni.
Összefoglalás:
A kicsi első szavai sok szülő számára nagyon különlegesek, és türelmetlenül várják őket. Amikor a baba beszélni tanul, sok mindent tehetünk, hogy bátorítsuk és támogassuk őt. A legfontosabb azonban az, hogy az első pillanattól kezdve sokat beszélgessenek a kicsivel, nevezzenek meg minden hétköznapi dolgot, és mindenbe vonják be. Egy bizonyos ponton rá fog jönni, hogy a baba már mennyi mindent ért. A nyelvi fejlődés az ötödik születésnap körül fejeződik be. A gyerek azonban egész életében új szavakat és összefüggéseket fog még tanulni. A tanulást soha nem lehet abbahagyni.