Ezt mind tudja egy smoothie:
- A napi ajánlott zöldség-gyümölcs bevitelünk jelentős részét fedezhetjük egy nagy pohár smoothie-val;
- Igazi tápanyagbomba, ráadásul értékes rostokat, vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaz, mindezt könnyen emészthető és szervezetünk számára jól hasznosítható formában;
- Egyszerűen és gyorsan elkészíthető, így kiválóan beilleszthető napi étrendünkbe. Remek választás tízóraira, uzsonnára, edzés előtt, és akár utána is;
- Megunhatatlan, mivel számos verzióban elkészíthetjük és kedvünkre variálhatjuk a jóízű alapanyagokat;
- Készíthetjük hozzáadott cukor nélkül, ugyanis a gyümölcsöknek köszönhetően így kellemes íze lesz;
- Saját igényeinkhez alakíthatjuk: elkészíthető glutén-, laktóz- és tejmentesen, és egyéb allergének nélkül a megfelelő alapanyagok összeválogatásával.
Miből készítsünk egészséges smoothie-kat?
A smoothie akkor lesz a legegészségesebb, ha nemcsak gyümölcsből készül, hanem zöldséget is teszünk bele, mégpedig 1/3 rész gyümölcs és 2/3 rész zöldség arányban.Érdemes valamilyen extra rostforrást is hozzáadni, ami lehet egy evőkanál lenmag, chia mag, teljes kiőrlésű zabpehely, vagy útifűmaghéj.
A vitaminok és ásványi anyagok még jobb felszívódása érdekében szükség van egy kevés jó minőségű zsiradékra. Ez lehet egy teáskanál növényi olaj (extra szűz olíva-, dió-, lenmag-, tökmag-, szezámmag olaj stb.), kókuszzsír, egyharmad érett avokadó vagy néhány szem olajos mag pl.: mandula, kesudió, illetve ezekből készült vaj (kesuvaj, mandulavaj) szintén egy teáskanál mennyiségben.
Regeneráló zöld turmix
Hozzávalók 1 adaghoz:
- ¼ érett avokádó húsa
- 1 csésze bébi spenótlevél
- 1 db szárzeller
- 1 db kisebb (fagyasztott) banán vagy egy nagynak a fele
- 1 ek. chia mag
- ½ citrom kifacsart leve
- 1 nagy csipet fahéj
- 3 dl víz (melynek felét, vagyis 1,5 dl-t ízlés szerint tejjel, laktózmentes tejjel, növényi tejjel is kiválthatjuk)
Elkészítés: tegyük a felsorolt hozzávalókat a turmixgépbe és egyszerűen krémesítsük. Fogyaszthatjuk azonnal, de üvegbe töltve magunkkal is vihetjük.
Lendületet adó pink turmix
Hozzávalók 1 adaghoz:
- 1 csésze friss vagy fagyasztott tetszőlegesen választott bogyós gyümölcs pl.: eper, málna, áfonya (akár vegyesen)
- 1 dl natúr élőflórás joghurt, igény szerint laktózmentes, szója vagy kókuszjoghurt is lehet
- ½ db hámozott és tisztított cékla
- 2 csapott ek. teljes kiőrlésű (gluténmentes) zabpehely
- 4-6 szem natúr mandula vagy kesudió
- 1 nagy csipet vaníliaőrlemény
- 3 dl víz
Elkészítés: tegyük a felsorolt hozzávalókat a turmixgépbe és egyszerűen krémesítsük. Ha nem lenne elég édes, akkor 1 tk. mézet, vagy eritritet-steviát is tehetünk bele.
Smoothie kiokos - Melyik alapanyag miért előnyös?
Smoothie kiokos - Melyik alapanyag miért előnyös?
Banán: Káliumban és magnéziumban gazdag, amelyek többek között jótékony hatással vannak szívünkre és vérnyomásunkra.
Avokádó: Telítetlen zsírsavtartalma kedvező hatást gyakorol a koleszterinszintünkre és még a zsírban oldódó vitaminok felszívódását is elősegíti.
Spenót és más leveles zöldek: Számos értékes tápanyagot tartalmaznak, a növényi fehérjéken túl, folsavban, magnéziumban, kalciumban, C és B-vitaminokban is gazdagok. Kitűnően hidratálják és tisztítják szervezetünket.
Alma: Rendkívül gazdag antioxidánsokban, flavanoidokban és élelmi rostokban (pektin), C-és, B-vitaminokban, amelyek kulcsfontosságúak a vörösvérsejtek és az idegrendszer egészségének fenntartásában.
Körte: Magas rosttartalmának köszönhetően kiváló hatással van az emésztésünkre.
Bogyós gyümölcsök: A sejtvédő és immunrendszert erősítő antioxidánsok gazdag forrásai, tápanyagokban bővelkednek, energia- és cukortartalmuk viszont alacsony.
Sárgarépa: Magas antioxidáns tartalma (béta-karotin) csodát tesz a bőrrel, rostjai pedig jóllakatnak és telítenek.
Cékla: A-, B-, és C-vitamin tartalma jelentős, antioxidánsai védik sejtjeinket a károsodásoktól és az öregedéstől. Levelét is nyugodtan beletehetjük smoothie-ba!
Szárzeller: Alacsony kalória, magas rost, vitamin (A, C, K, B) és ásványi anyagtartalom (foszfor, kálium, kalcium, magnézium) jellemző erre az értékes zöldségre.
Zabpehely: Kitűnő rostforrás, a benne található béta-glükán emésztésünkre és vércukorszintünkre is egyaránt pozitív hatással van.
Olajos magvak: Fehérje-, telítetlen zsírsavak-, kalcium-, magnézium- és cinktartalmuknak köszönhetően igen értékesek.