A csecsemők számára fél éves korig a kizárólagos anyatejes táplálás javasolt, hiszen mindig steril, megfelelő hőmérsékletű és tápanyag-összetételű, illetve kéznél van. Kb. 6 hónapos korban azonban a baba igényeinek növekedése miatt megkezdjük a hozzátáplálást.
Nézzük, milyen szabályokat érdemes betartani, mikor otthon szeretnénk bébiételeket készíteni!
- Használjunk friss, ép, sértetlen gyümölcsöket és zöldségeket az ételek alapanyagaként. Az is fontos, hogy megbízható helyről származzanak. Választhatunk biotermékeket is.
- Az alapanyagokat gondosan meg kell tisztítani, szükség szerint hámozni, majd darabolás előtt alaposan meg is kell mosni. Ne áztassuk, hiszen a zöldségek és gyümölcsök vitamintartalmának jelentős része kioldódik. Az edényeket és eszközöket fertőtlenítsük, és ne felejtsünk el kézmosással indítani.
- A bébiétel-készítésre szánt gyümölcsöket, zöldségeket kíméletes konyhatechnológiával érdemes elkészíteni, ilyen a gőzben főzés (segítségünkre lehet egy párolóbetét), illetve a zsiradék nélküli párolás, mely során egy kevés víz hozzáadásával az alapanyagok alacsony hőfokon, a saját levükben párolódnak puhává. A magas hőfokon történő hőközlés úgyszintén árt a zöldségek és gyümölcsök vitamintartalmának. A főzési/párolási idő függ attól, milyen méretűre vágtuk a nyersanyagokat. Az apró kockára vágott zöldségeknek, gyümölcsöknek elegendő átlag 6-10 perc, a mireliteknek pedig kb. 4-7 perc.
- Főzelékek sűrítésére ne rántást használjunk, hanem főtt burgonyát, illetve a főzelék saját anyagát.
- Érdemes szem előtt tartani, hogy a vitaminok nem csak a hő, de a fény hatására is lebomlanak, ezért mindig lefedett edényben végezzük a párolást. Feldolgozás előtt ne hagyjuk sokáig állni a nyersanyagokat, lehetőleg ne tároljuk nyersen, hanem mielőbb dolgozzuk fel.
- Az ételek ízesítéséhez ne használjunk sót, illetve cukrot sem. A gyümölcs vagy zöldség saját ízét kell megszerettetni a babával. Savanyításhoz ecet helyett használjunk frissen facsart citromlevet.
- A jó minőségű, hidegen sajtolt növényi olajokat a végén adjuk az ételhez, éppen csak összeforraljuk az étellel, így a növényi olajok szerkezete nem károsodik, és ki tudják fejteni jótékony hatásukat.
- A bébiételek pépesítéséhez használjunk botmixert.
- A megmaradt bébiétel jól záródó dobozban, hűtőszekrényben eltartható. A húst, halat tartalmazó ételeket egy napig, a zöldséges, gyümölcsös változatokat pedig max. 3 napig tárolhatjuk hűtőben. Ha előre szeretnénk dolgozni, akkor fagyasztani is adagonként érdemes, hiszen ily módon sem szabad 2 hónapnál tovább tárolni. A kiolvasztott ételeket azonnal el kell fogyasztani, visszafagyasztani szigorúan tilos!