Online főzőiskola

Halak tökéletes filézése
Tanuljon meg Ön is halat filézni! A filézés csak úgy, mint a csontos, egész húsok csontozása, egy empirikus műfaj, sokat kell gyakorolni! Széll Tamás megmutat egy olyan technikát, amit a legtöbb halra alkalmazni lehet.
A halfilézés, csak úgy, mint a csontos, egész húsok csontozása egy empirikus műfaj!
Azaz, sokat kell gyakorolni és többször el is kell rontani, hogy végül sikeresek legyünk.
Legjobb „gyakorló” halak és egyben legfinomabbak, a tengeri sügér és a tengeri durbincs.
Könnyen azonosítható az anatómiai szerkezetük, a gerincen kívül csak egy sor szálka található bennük, így akár elsőre is érhetünk el sikerélményt a filézésünkkel.
A halak többé-kevésbé hasonló anatómiai szerkezetűek, így a megtanultakat 90%-ban tudjuk alkalmazni a többi halfajtánál is.
- A halakat minden esetben szárazon lepikkelyezzük és ha alaposan lepikkelyeztük, folyó hideg víz alatt leöblíthetjük.
- Ahol pikkelyeztünk, a helyszínt és a deszkát is leöblítjük, rendbe tesszük, szárazra töröljük.
- Éles, kifejezetten filéző és/vagy csontozó késsel a mell-uszony tövénél és a fej mögött srégen gerincig vágjuk a halhúst.
- Az uszonyok segítenek a filézésben, meg tudjuk fogni, illetve szépen vezetik a kés pengéjét a gerincig, így azokat sose vágjuk le!
- A hátuszony mentén határozott, gerincre mutató késpengével vágjuk be a filét. Igyekezzünk hosszú mozdulatokkal filézni, hogy szép legyen a metszés!
- A hasüregnél a késsel kövessük le a hasi bordacsontok vonalát.
- Ha elértünk a farokig, ne vágjuk le teljesen a filét, igazgassuk vissza a csontra és fordítsuk meg a halat.
- A másik oldalon is ismételjük meg ugyanezeket a vágásokat.
- Ha kész a másik oldali filé is, terítsük ki a két filét és a farokvégnél vágjuk át a csontot, hogy maga a farok egyben tartsa a két filét, amit egymásra illeszthetünk.
- Kész az úgynevezett pillangófilé!
A ponty filézése nagyobb rutint igényel, a sok szálka és makacsabb rostozatú hús meg tudja tréfálni a filézőt. Nem minden esetben érezhető magabiztosan a gerinc és a hasüreg helyzete,
így ott még inkább szükséges az anatómiai ismeret. Pontynál célszerű a zsírosabb hasaalját és a hátat megfaragni. Semmit sem dobunk ki! A faragott húsrészek a fej, csont, belsőségek a halászlé kötelezői!
Hozzávalók
- Marinblu Aranydurbincs
- Friss egész ponty
Energia- és tápértékek 100 grammra vetítve:
Marinblu Aranydurbincs
Energia: 96 kcal
Fehérje: 20 gramm
Zsír: 2,9 gramm
Szénhidrát: 0 gramm (nincs benne)
Friss egész ponty
Energia: 127 kcal
Fehérje: 18 gramm
Zsír: 5,6 gramm
Szénhidrát: 0 gramm (nincs benne)

Mennyei halfilék sütése
A tökéletes sült halfilé többé nem titok! Nézze meg Ön is Széll Tamás három különböző sütési metodikáját amivel a legfinomabbak lesznek a halak!
Az összes halhúsnak, beleértve a tengeri és édesvízi fajtákat is, magas a víz- és fehérjetartalmuk.
Emiatt rendkívül hamar, percek alatt megpuhulnak és ugyanennyi idő alatt ki is száradhatnak.
A legoptimálisabb állapotra kell törekednünk, amikor is a halhús, főleg a bőre, kellemesen pirult, a hús nem nyers, de nem is száraz, hanem puha és szaftos.
Alábbi három, de hasonló sütési metódus nyújt kellő biztonságot és alapot a tökéletes halhoz.
1. Lazac bőrrel vagy bőr nélkül.
A lazac mindkét oldalát bekenjük minimális zsiradékkal, jelen esetben napraforgóolajjal, sózzuk- borsozzuk. Forró serpenyőben, mindig először a bőrös vagy volt bőrös oldalon kellően pirítsuk meg a halat. Majd fordítsuk meg, a tüzet vegyük kisebb fokozatra. Tegyünk halanként egy nagy evőkanál vajat a serpenyőbe, dobjunk mellé egy cikk citromot, friss kakukkfüvet, fokhagymát és a habzó, lassan piruló vajjal locsolgassuk a halat percekig, míg a vaj diós illatú nem lesz és enyhén megbarnul. Vegyük ki a halat, tegyük a tetejére a sült fűszereket és pihentessük pár percig, míg a sült halhús picit megnyugszik, kiegyenlítődik a külső és belső hőmérséklete.
2. Durbincs bőrén sütve
Itt azt szeretnénk, hogy a bőr úgy roppanjon, mint a nápolyi, a hús belül üveges és szaftos maradjon. Sózzuk-borsozzuk, reszelt citrommal, aprított kakukkfűvel hintsük a durbincs belsejét. A bőrét csak sózzuk és kenjük meg napraforgóolajjal. Tűzforró serpenyőben süssük-pirítsuk a halat, oldalanként 1-3 percig, míg aranybarna, egyenletesen pirult lesz a bőr, a hús pedig kissé össze is tapad és üveges nem lesz.
3. Ponty bőrén sütve-párolva (Só, vaj, citromlé)
A vastagabb bőrrel rendelkező pontyfilét sózzuk meg, és hagyjuk 10-60 percet pihenni, míg a hús feszesebb lesz egy picit. Vékonyan kenjük meg napraforgóolajjal a bőrét és forró serpenyőben süssük akár 6-7 percig is, míg a bőr megpirul. Ne fordítsuk meg, vegyük a tüzet kisebbre, tegyünk mellé egy nagy kanál vajat, azonnal facsarjunk rá egy fél citrom levét és a vajas-citromos lével locsolgassuk-pároljuk a húst, míg egy kés ellenállás nélkül bele nem siklik a filébe, de egy perccel se tovább!
Lazac hozzávalók:
- Ocean Sea lazacfilé
- Vita D'or napraforgó-étolaj
- Pilos vaj 82%
- Kania frissen őrölt bors
- Só
A Lidl Piac kínálatából:
- Citrom
- Kakukkfű
- Fokhagyma
Energia 1 adagban: 402 kcal
Fehérje: 30 gramm
Zsír: 30 gramm
Szénhidrát: 2 gramm
Durbincs hozzávalók:
- Marinblu Aranydurbincs
- Vita D'or Napraforgó-étolaj
- Kania frissen őrölt bors
- Só
A Lidl Piac kínálatából:
- Kakukkfű
- Citromhéj reszelve
Energia 1 adagban: 168 kcal
Fehérje: 28 gramm
Zsír: 6 gramm
Szénhidrát: 1 gramm
Ponty hozzávalók:
- Fresh Fish Today pontyszeletek
- Vita D'or Napraforgó-étolaj
- Pilos vaj 82%
- Kania frissen őrölt bors
- Só
A Lidl Piac kínálatából:
- Citrom
Energia 1 adagban: 296 kcal
Fehérje: 24 gramm
Zsír: 22 gramm
Szénhidrát: 1 gramm

Hal párolása zöldségágyon
A zöldségágyon párolt hal, az egyik legelegánsabb és legkönnyebb elkészítési módszer, amit szinte bármilyen haltípusra alkalmazhatunk! Tanulja meg Ön is Széll Tamástól ezt a gyors, de mégis pazar végeredményű receptet.
Zöldségágyon párolt hal az egyik legszofisztikáltabb és egyben „legmegúszósabb” technológia. Bármilyen hallal elkészíthető, akár filében, akár egészben! A zöldségeket vékony csíkokra vágjuk és kevés vajon-fehérboron megpároljuk. Először a póréhagymát pároljuk pár percig, majd a sárgarépát, végül a cukkinit már lekapcsolt tűzön éppen csak átmelegítjük, átforgatjuk. Nagy méretű sütőpapírt félbehajtunk, majd a felére elrendezzük a ress, de párolt zöldségeket. Rátesszük a sózott-borsozott halfiléket, ráhajtjuk a sütőpapír második felét, a széleit duplán felhajtjuk, tűzőgéppel sűrűn megtűzdeljük. Előmelegített 170 fokos sütőben sütjük-pároljuk 15-20 percig. Míg megsül, a mártást is elkészítjük. A fehérbort a finomra vágott hagymával és fokhagymával harmadára redukáljuk-sűrítjük. Hozzáadjuk a zsíros tejszínt, tovább sűrítjük pár percig. Leszűrjük, tálalás pillanatában sózzuk, pár csepp citromlével ízesítjük. A gőzölgő halra és zöldségre kanalazzuk.
Hozzávalók:
- Marinblu aranydurbincs
- Kania frissen őrölt bors
- Só
Párolt zöldség:
- Pilos vaj 82%
- Tokaji Amethyst Furmint
A Lidl piac kínálatából:
- Póréhagyma
- Sárgarépa
- Cukkíni
A mártáshoz:
- Pilos vaj 82%
- Pilos Habtejszín 30%
- Tokaji Amethyst Furmint
- Só
A Lidl piac kínálatából:
- Fokhagyma
- Salottahagyma
- Citrom
Energia 1 adagban: 426 kcal
Fehérje: 33 gramm
Zsír: 19 gramm
Szénhidrát: 20 gramm
Galló Nóra – a Lidl dietetikusának ajánlásával

A halak kedvező táplálkozás-élettani hatásai közismertek, napjainkra tudományos kutatások is igazolták a rendszeres hal- és tengergyümölcsei (rák, kagyló, tintahal, polip) fogyasztás számos pozitív szervezetre gyakorolt hatását. Húsuk magas fehérjetartalmú, de mivel víztartalmuk is magasabb, rostozatuk pedig finom, ezért könnyen emészthető és szervezetünk számára jól hasznosítható. A zsírosabb halaktól sem kell tartani, mert jellemzően többszörösen telítetlen Omega-3 zsírsavakat tartalmaznak, melyek hangulatjavítók, gyulladáscsökkentő hatással bírnak, nagy szerepük van a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, az emberi agy magzati és csecsemőkori fejlődésében, majd későbbi működésében is. A tengeri halakban többek között a pajzsmirigy optimális működéshez elengedhetetlen jód és szelén is nagyobb mennyiségben található, e tekintetben nincsen párjuk.
Hazánkban az 1 főre jutó halfogyasztás évi kb. 2-3 kg, ez is általában az ünnepi időszakokhoz köthető. Ez a csekély mennyiség jóval elmarad az ajánlotthoz képest, ezért érdemes lenne arra törekednünk, hogy heti 2-3 alkalommal is kerüljön hal a tányérunkra, a változatosság érdekében lehet köztük édesvízi (pl.: ponty, keszeg, amur) folyami (pl.: pisztráng, lazac) és tengeri (pl.: branzino, vagyis tengeri sügér, tőkehal, hekk) egyaránt. Ma már számos formában elérhetők, legyen szó friss, hűtött és fagyasztott hal törzsről, szeletről, filéről vagy akár konzervekről.
Herczeg Ágnes – A Lidl borszakértőjének ajánlásával

A bőrén sült halakhoz és a fóliában párolt halakhoz is a legtöbb esetben fehérborokat kínálunk. Friss salátás köretek esetében választhatunk egy finom ropogós Sauvignon Blanc-t, vagy Badacsonyi Olaszrizlinget. Zöldségekkel párolt halak mellé érdemes megkóstolni az Ausztrál Chardonnay-t, vagy a Tokaji Amethyst Furmintot. Paradicsomos szószok, köretek esetében, vagy a lazac mellé remek választás a Bodri Rozi Rozéja, vagy a Sauska Rosé. Ha a halakból halászlevet vagy harcsapaprikást készítünk, akkor jöhetnek a könnyebb vörösborok is, például egy Kadarka, egy Egri Bikavér vagy a Vida Estve.