Online főzőiskola
Villámgyors zöldségragu, nemcsak vegáknak!
Igazi francia ragu Széll Tamás receptje alapján, ami megszólalásig hasonlít egy húsos ragura....csakhogy húsmentesen!
Villámgyors zöldségragu, nemcsak vegáknak!
Hozzávalók:
A Lidl Piac kínálatából:
- Póréhagyma - 20 cm-es darabka
- Sárgarépa - 1 szál
- Fehérrépa - 1 szál
- Zellergumó - 1 kisebb fej
- Angolzeller - 2 szál
- Csiperkegomba - 6-7szem
- Salottahagyma - 5-6 fej
- Koktélparadicsom - 8-10 szem
- Apró szemű sütnivaló burgonya - 8-10 szem
- Fokhagyma - 5-6 gerezd
- Citrom - 1 db
- Kakukkfű - 1 köteg
- Petrezselyem - 1 köteg
- Snidling - 1 köteg
- Kania Babérlevél - 2 db
- Egri Csillag Fehérbor - 2 dl
- Primadonna Extra szűz olívaolaj - 1 dl
- Freshona Paradicsompüré - 1 ek
Energia és tápérték 1 adagban:
Energia 1 adagban: 641 kcal
Fehérje: 15 gramm
Zsír: 31 gramm
Szénhidrát: 74 gramm
Egy vastagfalú, öntöttvas edényt tegyünk fel a tűzre melegedni, amíg a zöldségeket előkészítjük. A burgonyákat egy külön fazékban tegyük fel hideg, sós vízben héjastól főni. A fehérrépát, sárgarépát vastagabb karikákra vágjuk, a zellergumót kockázzuk. A póréhagymát hosszan bevágjuk, a külső két rétegét leszedjük, félretesszük, a belső, zsenge részt pedig szintén vastagabb karikákra vágjuk. A salottahagymákat, a gombát és a fokhagymagerezdeket félbevágjuk. Az angolzellert meghámozzuk, és 1,5-2 cm-es darabokra vágjuk. Az időközben felmelegedett öntöttvas edénybe beleöntjük az olívaolajat, és hagyjuk felforrósodni. A gyökérzöldségekkel kezdünk, így a sárgarépát, fehérrépát, zellergumót adjuk hozzá először, ezeket lassan elkezdjük pirítani, és megsózzuk. Igen sokszínű és könnyed ragu, ami a húsevőknek is tetszeni fog. Szezonban sok spárgával és gombával készítsük, illetve a számtalan zöldfűszert is meghálálja. Az öntöttvas edény azért jó a ragukhoz, mert remekül tartja a hőt és jól is oszlatja el azt, így intenzív, egységes ízű és állagú végeredményt kapunk. Remek választás lehet a klasszikus francia konyha ízesítő csokra, amit ragukban, levesekben, vagy akár póréhagyma nélkül, csak a száruknál összekötve ecsetként is használhatunk hús sütésekor. (lásd Segít a séf, 43. oldal) A zöldségek a saját levükben párolódnak, így egy tartalmas, de nem túl sűrű, könnyed zöldségragut kapunk, ami önmagában is megállja a helyét. Amíg pirul a zöldségünk, készítünk egy bouquet garnit, azaz a póréhagyma félretett külső leveleibe beletesszük babérlevelet, pár szál petrezselymet, kakukkfüvet és a citrom hámozóval levágott héját. Feltekerjük és konyhai spárgával szorosan körbetekerjük akár többször is, hogy ne nyíljon ki főzés közben, és a végén megcsomózzuk.
Hozzáadjuk a lepirult gyökérzöldségekhez a salotta- és póréhagymát, pár perc pirítás után beletesszük a maradék gombát, fokhagymát és angolzellert is. Türelmesen hagyjuk pirulni, újra sózzuk, borsozzuk. Fedjük le az edényünket, 3-5 percet pároljuk, majd hozzáadjuk a paradicsomkonzervet. Összeforgatjuk az egészet, és beletesszük a zöldfűszercsomagot, majd a 180°C-ra előmelegített sütőben (alul-felül sütés, légkeveréses mód) kb. 30 perc alatt megsütjük. Amíg sül a zöldség, a főtt burgonyát kivesszük a vízből, vastag karikákra vágjuk, és egy serpenyőben olívaolajon megpirítjuk. A kész raguhoz hozzákeverjük a pirított burgonyát, a félbevágott koktélparadicsomokat és a friss zöldfűszereket. Tálalás előtt vegyük ki a bouquet garnit. A ragut önmagában vagy tartalmas köretként is fogyaszthatjuk.
Csirke fricassée gombával & zöldségekkel
A franciáknál is van vasárnapi "rántott csirke" a nagymamánál... Csak nem rántott, hanem ragu-alapú, csirke fricassée! Tartsanak Széll Tamással és lessék el konyhai trükkjeit!
Csirke fricassée gombával & zöldségekkel
Hozzávalók:
- Húsfarm Csirkecomb alsó és felső - 4 db
- Tokaji Amethyst Furmint Fehérbor - 2 dl
- Pilos 30% Tejszín - 4-5 dl
- Belbake Liszt - 100 g
- Csirkealaplé - 2 l
A Lidl Piac kínálatából:
- Sárgarépa - 1 szál
- Gombák, vegyesen, ami van - 300g
- Brokkoli - 1 kisebb fej
- Salottahagyma - 4-5 fej
- Fokhagyma - 3-4 gerezd
- Citrom - 1 db
- Kakukkfű, friss - 1 köteg
Energia és tápérték 1 adagban:
Energia: 787 kcal
Fehérje: 52 gramm
Zsír: 40,5 gramm
Szénhidrát: 44 gramm
A fricassée egy ragu, ami könnyedebb mártásban van, mint egy pörkölt, de tartalmasabb a szaftja, mint egy levesnek.
A két fő alapszabály, hogy a húsunkat minden esetben le kell pirítanunk, és a főzéshez használjunk alaplevet.
Mivel nem készítünk sűrű pörköltalapot a szaftunk sűrítéséhez használni fogunk egy kevés lisztet, amiben az egész folyamat elején, a pirítása előtt kell beforgassuk a csirkénket.
Ez a fogás igazi komfortétel, akár a húst, akár a zöldségeket is lecserélhetjük benne, legjobb, ha a szezon szerint választunk. Mindig csak arra figyeljünk, hogy a különböző zöldségeknek különböző főzési idő kell, így azokat ilyen sorrendben tegyük a fricassée-ba.
Az igazán mélyízű raguért válasszunk öntöttvas edényt, abban állítsuk össze a fogást, és a 170 fokra előmelegített sütőben fejezzük be.
Elkészítés
A lisztbe forgatotott, sózott-borsozott csirkét zsiradékon alaposan pirítsuk körbe, majd vegyük ki és tegyük félre. A visszamaradt pörzsanyagra tegyük rá az aprított salottahagymát, vékonyra szeletelt fokhagymát, és öntsük fel a fehérborral. Hagyjuk pár percet redukálódni. Addig vágjuk karikákra a sárgarépát, a gombákat nagyobb cikkekre, a brokkolit szedjük kisebb rózsákra. Először adjuk a hagymás alaphoz a sárgarépát, adjunk neki 3-4 perc egérutat. Adjuk hozzá a gombát, és tegyük bele vissza a csirkét is. Öntsük fel az alaplével és tejszínnel, és várjuk meg amíg felforr a levünk.
Ezalatt melegítsük elő a sütőt. Amikor felforrt a levünk, dobjuk bele a brokkolirózsákat, pár szál kakukkfüvet és fedővel együtt tegyük a tálat a sütőbe további 20-25 percre, vagy, amíg a csirkénk megpuhul.
A ragut pár csepp citromlével frissítsük tálalás előtt.
Burgundi marharagu, avagy a boeuf bourguignon
Gondolta volna, hogy a magyar marhapörköltnek akad egy konkurense?
Ismerje meg velünk ezt a francia, klasszikus fogást - ne tántorítsa el a neve!
Burgundi marharagu, avagy a boeuf bourguignon
Hozzávalók:
- Marhalapocka (stefánia) egészben - 500 g
- Pikok Darabolt császárszalonna - 150g
- Freshona Paradicsompüré - 1 ek
- Vida Estve Kékfrankos vörösbor - 1 üveg
- Belbake Liszt - 100 g
- Vita D’or Napraforgóolaj - 1 dl
- Pilos Vaj - 2 ek +2 ek
- Marhaalaplé - 1 l
- Kania Babérlevél - 2 db
Lidl piac kínálatából:
- Salottahagyma, apró - 100 g
- Sárgarépa - 1 szál
- Csiperkegomba - 200 g
- Apró, sütni való burgonya - 1-2 marék
- Fokhagyma - 5 gerezd
- Kakukkfű, friss - 1 köteg
Energia és tápérték 1 adagban:
Energia : 1055 kcal
Fehérje: 37 gramm
Zsír: 66 gramm
Szénhidrát: 52 gramm
A húst nagyobb 4-5 cm-es kockákra vágjuk, sózzuk-borsozzuk, vékonyan lisztbe hempergetjük és forró zsiradékban mély barnára körbe pirítjuk. A pirult nagy darab húsokat öntöttvas edénybe áttesszük. A megmaradt lisztes, barnás zsiradékban barnára pirítjuk a paradicsompürét egy kanálka vajjal. Majd éppen csak megfuttatjuk rajta az aprított fokhagymát, felöntjük egy kis vörösborral, felkaparjuk a letapadt pörzsanyagokat és redukáljuk. A bort több kanyarban redukáljuk kb. felére. A redukálódott bort ráöntjük a pirult, pihenő húsra, hozzáadjuk az egész szál sárgarépát, babérlevelet, nagy adag kakukkfüvet. Felöntjük annyi marhaalaplével, hogy ellepje a húst és felforraljuk. Közben sózzuk-borsozzuk, beállítjuk az ízét. Előmelegített 140 fokos sütőbe tesszük fedővel letakarva, és 2-3 óra alatt vajpuhára sütjük a húsunkat.
Amíg sül a hús, elkészítjük a köreteket. A császárszalonnát nagy kockákra vagy csíkokra vágjuk (legalább 2 cm) és egy hideg serpenyőben kisütjük lassan az összes zsírját. Félretesszük és a szalonna zsírjában megint lassú tűzön pirítjuk, puhítjuk az aprószemű salottahagymákat. Amikor kész vannak összekeverjük a szalonnával.
A burgonyát hámozzuk, sózzuk-borsozzuk, meglocsoljuk olajjal és betesszük egy órára sülni a hús mellé a sütőbe, amíg puha nem lesz
A kész ragut kivesszük a sütőből a burgonyával együtt. Amíg megpihen a ragu, egy serpenyőben hirtelen lepirítjuk a cikkekre vágott gombát, majd összepirítjuk az egészet az előkészített császárhússal, hagymával és burgonyával. Ez lesz a köretünk. A raguból kivesszük a répát, azt karikákra vágjuk.
A ragut egy tányérba merjük, tetejére kanalazunk a köretből és ráhelyezünk pár karika sárgarépát.
Galló Nóra – a Lidl dietetikusának ajánlásával
A különféle raguk tápanyagdús és laktató ételek, melyeket sokféleképpen variálhatunk a felhasznált alapanyag, a fűszerek és a köretek vonatkozásában is. A magyar konyhának megvannak a klasszikusai, ugyanakkor a nemzetek ételei közül pl.: olasz, francia is érdemes lehet válogatni.
Zöldségragu: a különféle gumós gyökérzöldségek és burgonya jelentős szénhidrát-tartalommal bírnak, ugyanakkor fehérjetartalmuk elhanyagolható, éppen ezért ez az étel köretként is működhet és hús/halétel kísérője lehet. Ha főételként fogyasztanánk, akkor érdemes több gombával készíteni és esetleg borsót, babot is használhatunk a fehérjetartalom növelése érdekében.
Csirke fricassée: ez a többféle zöldséggel gazdagított csirkehúsból készült ragu önmagában, egytálételként is megállja a helyét, de igény szerint rizs- vagy burgonyakörettel is kínálható. A hozzáadott csirkealaplé nemcsak ízét, de az étel tápanyagtartalmát is gazdagítja. A csirkehús rendkívül sovány húsféle, tehát jellemzően alacsony a zsírtartalma, az egyes húsrészek között azonban a csirke esetében is van különbség. A csirkecomb magasabb energia- és zsírtartalommal bír, ugyanakkor fehérjetartalma kissé mérsékeltebb.
Beef Bourguignon: avagy a vörösboros marharagu szintén egytálételként fogyasztandó, tekintve, hogy burgonya is jelentős mennyiségben található benne. A marha a vörös húsok közé tartozik. Jellemzője, hogy sötétebb színű, tömött rostozatú és márványozott. Zsírtartalma húsrészenként változó, a recepthez ajánlott nyak vagy lapocka közepes zsírtartalmú húsrész, ezért raguk készítésére is alkalmas. A marha továbbá tápanyagokban gazdag és teljes értékű fehérjeforrás, mely rendkívül jól hasznosul. Mindemellett B12-vitamin, vas- és cinktartalma miatt is értékes, a sok-sok zöldség pedig már csak ráadás.
Herczeg Ágnes – A Lidl borszakértőjének ajánlásával
A raguk esetében is érdemes olyan bort választani, ami nem harsogja túl a fogást magát, így a zöldséges és csirkés raguk esetében a neutrálisabb borokat érdemes előnyben részesíteni az aromatikus borokkal szemben. A zöldséges ragu készítéséhez használt Egri Csillag a kész ételnek is remek kísérője, de épp olyan jó választás lehet mellé egy olaszrizling, chardonnay vagy egy Somlói Piknik is. Ezek a borok a csirke fricassée mellett is tökéletesen megállják a helyüket, mint ahogy a receptben használt Tokaji Amethyst Furmint is. A klasszikus vörösboros marharagu, vagyis a boeuf bourguignon mellé természetesen vörösbor illik. Választhatunk mellé egy kékfrankost – akár ugyanazt is, amit a főzéshez használtunk-, de nagyon finom egy bikavérrel, kadarkával vagy pinot noir-ral is.