Online főzőiskola
Házi gyúrt tészta készítése
Ínycsiklandó, friss, házi gyúrt tészta gyorsan és egyszerűen? Nem ördöngösség, Széll Tamás megmutatja, mit hogyan csináljon!
Házi gyúrt tészta készítése
Hozzávalók:
Hozzávalók kb. 12 adag friss tésztához; elkészítési idő 10 perc, pihentetés max. 3 óra vagy 1 éjszaka
- Belbake Finomliszt - 0,5 kg
- Tojás sárgája - 6 db
- Tojás, egész - 3 db
- Só - púpos kávéskanálnyi
- Primadonna Olívaolaj - 2 ek
- Ételecet 10%-os - 1 ek
A házi tészta készítése tűnhet fölösleges időtöltésnek, hisz lényegesen egyszerűbb leemelni a polcról a száraztésztákat. Azonban, aki egyszer nekiáll és megkóstolja, pontosan tudja, hogy a tészta gyúrása terápiás jelleggel bír, a kész fogásunk pedig összehasonlíthatatlanul finomabb lesz.
A tésztánk begyúrását végezhetjük gépben, az alapanyagokat egyszerűen betöltjük és hagyjuk, hogy a robotgép egynemű tésztává dolgozza őket. Lisztezett felületen gyúrjuk át, majd két részre osztva, szorosan lefóliázva pihentessük a hűtőben.
A fóliázás fontos, hogy a tészta ne száradjon ki, a pihentetés pedig azért kell, hogy a gluténnak legyen ideje dolgozni és egy jól nyújtható, sima felületű tésztát tudjunk készíteni. Legalább 3 órát, de inkább 1 éjszakát pihentessük.
A nyújtás
Tésztagéppel dolgozzunk, a pihentetett tésztából csak annyit vegyünk elő, amennyit éppen használunk. Egy otthoni gép a fél tésztának az 1/3-át tudja kényelmesen eldolgozni, így ekkora darabot kezdjünk nyújtani
Formázzunk téglalapot a tésztából. Az első 3-4 nyújtásnál a téglalapot meglisztezzük, háromba hajtjuk és elforgatjuk 90 fokkal. Amikor érezzük, hogy a tésztánk felülete már sima, onnantól kezdve folyamatosan egyre vékonyabbra nyújtjuk, amíg egy hosszú téglalapalakot nem kapunk.
Metélt, kocka
A hosszú téglalapunkat olyan hosszúságra daraboljuk, amilyen hosszú metélteket szeretnénk. A tésztagép metéltvágó fején áttoljuk ezeket a formázott darabokat, a két legszélső csík kivételével sütőpapírra gyűjtjük a tésztát. A metéltünket alaposan lisztezzük.
A kockához a kiterített tésztát akkora négyzetlapokra vágjuk, amekkorával dolgozni szeretnénk később.
Csipetke
Itt a frissen gyúrt tésztánkat nyújtás nélkül használjuk. Két ujjunk között, mintha csettintenénk felesborsó méretű ovális tésztákat csipkedünk a nyers tésztából.
A friss tésztánkkal 3 módon dolgozhatunk tovább. Első verzió, hogy azt 48 órán belül a hűtőből felhasználjuk, második, hogy megformázva kiszárítjuk és eltesszük, harmadik opciónk, hogy azt adagonként lefagyasztjuk és a mélyhűtőből használjuk fel később.
Villámgyors vacsoraötletek tésztából
Tanulja meg, hogyan készíthet három rendkívül egyszerű, autentikus olasz tésztát! Nem kell mást tennie, csak megnézni a Széll Tamással készült videót!
Villámgyors vacsoraötletek tésztából
A házi tészta főzéséhez forraljunk vizet. A vízbe literenként 40 gramm sót számoljunk. Friss tészta főzésénél mindig figyeljünk, hogy ne lobogjon túlzottan a víz, nehogy sérüljön a tésztánk, elég, ha azt egy folyamatos gyöngyözésen tartjuk.
A friss tésztát elég 1-2 percig főzni, így fontos, hogy minden más alapanyaggal készüljünk elő.
Cacio e pepe
Hozzávalók 4 főre; elkészítési idő kész tésztával 10 perc
- Házi gyúrt tészta metéltre vágva - 4 adag, kb. 320 gramm
- Olívaolaj - 4 ek
- Lovilio Parmezán, reszelve - 100 g
- Kania Frissen őrölt feketebors - 2-3 tk
Energia 1 adagban: 485 kcal
Fehérje: 17 gramm
Zsír: 24 gramm
Szénhidrát: 49 gramm
Mentes infó: Cukormentes, Vegetáriánus
Amíg fő a tésztánk készítsük oda a serpenyőnket. Reszeljük le a parmezánt és szórjuk meg a feketeborssal, így később egy mozdulattal adhatjuk hozzá mindkét alapanyagot.
A kész tésztát merjük a serpenyőbe, együtt egy kevés tésztafőzőlével. Kapcsoljuk alá a tüzet, locsoljuk meg az olívaolajjal és szórjuk rá a parmezánt és a borsot is. A serpenyő folyamatos mozgatása mellett várjuk, amíg az olajból, parmezánból és a tésztavízből egy selymes mártás képződik a tészta körül.
Kolbászos-paprikás metélt
Hozzávalók 4 főre; elkészítési idő kész tésztával 15 perc
- Házi gyúrt tészta metéltre vágva - 4 adag, kb. 320 gramm
- Hazánk Kincsei Kolbász - 1 szál
- Freshona Kapribogyó - 10-15 szem
- Lovilio Parmezán, reszelve - 3 ek
Energia 1 adagban: 526 kcal
Fehérje: 22 gramm
Zsír: 25 gramm
Szénhidrát: 53 gramm
Mentes infó: Cukormentes
Készítsük elő a hozzávalókat. A kolbászt vágjuk apró kockákra, a salottahagymát aprítsuk fel, a fokhagymát vágjuk vékony szeletekre. A kápia paprikát is vágjuk kockákra és amíg fő a tésztánk, egy serpenyőben először kevés olívaolajon süssük ki a kolbász zsírját, adjuk hozzá a többi alapanyagot a parmezán kivételével. Tegyük bele a kifőtt tésztánkat, forgassuk össze. Ha száraznak ítéljük merjünk rá a tészta főzővízéből és szórjuk rá a parmezánt. Forgassuk a tésztát a mártásunkkal, amíg egy egynemű, fényes szószt nem kapunk a tészta körül.
Pesto Concassé
Hozzávalók 4 főre; elkészítési idő, kész tésztával 20 perc
- Házi gyúrt tészta metéltre vágva 4 adag, kb. 320 gramm
A pesztóhoz:
- Alesto Pörkölt kesudió
- Lovilio Parmezán - 3 ek
- Olívaolaj - 4-5 ek
- Só
- Kania Frissen őrölt feketebors
A Lidl piac kínálatából:
- Friss bazsalikom 10-12 szál
- Fokhagyma 5-6 gerezd
- A concasséhoz:
- A Lidl piac kínálatából:
- Paradicsom, hámozva 1 nagyobb db
A paradicsom concassé egy előkészítési mód. A paradicsomok zöld csumarészét vágjuk ki, a héjat alul keresztirányba vágjuk be. Forrásban lévő vízbe tegyük a paradicsomot 2-3 percre, majd azonnal jeges vízbe tesszük és lehúzzuk a héját. Cikkekre vágjuk, kiszedjük a magházat, amit eltehetünk későbbre salátához, alapléhez és a fennmaradt hámozott paradicsomhúst vágjuk kockákra, ez a concassénk.
A tésztánkat főzzük ki, tegyük serpenyőbe egy kevés főzővízzel, adagoljunk hozzá a pesztóból, vegyük le a tűzről és adjuk hozzá frissen a paradicsomkockákat.
A pesztó hozzávalóiból klasszikusan egy mozsárban, de akár egy aprítóban is készítsünk egy kenhető, nem túl sűrű, de nem is túl folyós krémet. Ha kell adagoljunk még hozzá olajat. A pesztóban a friss zöldfűszert, és az olajos magvat is lecserélhetjük másra. Klasszikusan fenyőmagot használnak az olaszok, de, ahogy a kesudió, úgy a mogyoró, a mandula, vagy akár a tökmag is könnyen beépíthető.
Ravioli / derelye és tortellini készítése
Nézze meg Ön is, hogyan készíthetők az igazán különleges töltött tészták! Tanulja meg most Széll Tamástól a tortellini és a derelye elkészítésének praktikáit!
Ravioli / derelye és tortellini készítése
Hozzávalók:
Kecskesajtos-spenótos ravioli/derelye és vajtükör
Hozzávalók 4 főre; elkészítési idő kész tésztával 30 perc
A töltelékhez:
- Házi gyúrt tészta 1 mm vastag téglalapra nyújtva
- Milbona Selection lágy kecskesajt 100 g
- Rivecote Toast kenyér, 1-2 szelet
- Olívaolaj 2-3 ek
- Só
- Kania Frissen őrölt feketebors
A Lidl piac kínálatából:
- Spenót - 2 marék
A vajtükörhöz:
- Alaplé vagy a tészta főzőleve 1-2 dl
- Pilos Vaj - 1-2 ek
- Citrom leve - pár csepp
- Lovilio Parmezán, reszelve - 1-2 ek
- Só
- Kania Frissen őrölt feketebors
A töltött tésztákat több formában lehet hajtani, kiszúrni, sok lehetőségünk van. Fontos, hogy mivel a tésztákat két rétegben használjuk majd, azt nyújtsuk a legvékonyabbra, hogy jó legyen a tészta- töltelék arány.
A töltelék állagánál figyelni kell az egyensúlyra, hogy az ne legyen vizes, száraz vagy éppen túl zsíros. Találjuk meg azt az állagot, ami egyben marad a főzés alatt is és se nem áztatja el a tésztát se nem lesz száraz a végeredmény.
A tölteléket úgy helyezzük a kiválasztott, formázott tésztára, hogy legyen körülötte elég hely. Miután meghajtottuk, vagy egymásra tettük a rétegeket a tölteléktől indulva nyomjuk ki a levegőt a töltött tésztánkból és ellenőrizzük, hogy az légmentesen, megfelelően le van zárva.
A tészták „összeragasztásához” használjunk felvert egész tojást, amivel vékonyan kenjük meg a tésztát, de csak ott, ahol a tapadásra szükség van.
Egy serpenyőben megfonnyasztjuk egy kevés olívaolajon a spenótot, kitesszük egy vágódeszkára és felaprítjuk. Tegyük egy keverőtálba, adjuk hozzá a kecskesajtot, a kenyeret és a fűszereket.
Terítsük ki a tésztát és az egyik felét kenjük meg vékonyan a tojással. Egy kiszúróval óvatosan jelöljük be a tésztát a lekent részen. A kijelölt körök közepére helyezzünk egy kávéskanállal a töltelékből. Amikor ezzel megvagyunk hajtsuk rá a tészta másik felét. A tölteléktől haladva az ujjbegyünk segítségével nyomkodjuk ki a levegőt. A kiszúrónk lekerekített felével kicsit rendezzük a tölteléket a tészta közepére. Szúrjuk ki a raviolikat, majd vegyük kézbe, hogy biztos mindenhol összetapadt-e.
Ezen a ponton lefagyaszthatjuk a tésztáinkat, és bármikor elővehetjük őket a mélyhűtőből.
A levünket melegítsük fel egy serpenyőben, rakjuk bele a hideg vajat, már ne forraljuk, csak hagyjuk, hogy elolvadjon, elkeveredjen. Tegyük bele a lecsöpögtetett tésztát és a végén csepegtessük bele a citrom levét, adjunk hozzá parmezánt.
Szárított paradicsomos- kenyeres tortellini
Hozzávalók 4 főre; elkészítési idő kész tésztával 45 perc
- Szárított paradicsom - 8-10 szem
- Freshona Fekete olívabogyó, mag nélkül - 15 szem
A töltelékhez:
- Házi gyúrt tészta 1 mm-es téglalap alakúra nyújtva
- Tojás, 1 egész a kenéshez
A Lidl piac kínálatából:
- Fokhagyma 2-3 gerezd
A töltelékhez először összedolgozzuk a paradicsomot az olívabogyóval és a fokhagymával egy aprítóban. Közben a toast kenyérnek levágjuk a szélét, majd hozzáadjuk a keverékhez és tovább keverjük. Nem kell teljesen egynemű krémet kapni. Az állagnál arra figyeljünk, hogy ne legyen se túl száraz, se túl olajos. Ha kell, adjunk hozzá a szárított paradicsom olajából, vagy éppen a toast kenyérből. A kész masszát töltsük egy szilikonformába, nyomkodjuk bele és tegyük a mélyhűtőbe legalább 2 órára.
A kész tésztalapot terítsük ki és szúrjunk belőle korongokat, tartsuk azokat letakarva, hogy ne száradjanak ki. Az egyik felét kenjük meg tojással, helyezzük a közepébe a tölteléket, és hajtsuk félbe a korongot. Vigyázzunk, hogy ne szakítsuk ki a tésztát. Nyomkodjuk össze a széleket, majd a csücsköt is kenjük be tojással, és a töltelék gömbölyű oldala felé hajtsuk be azokat és nyomjuk össze, hogy ne nyíljanak ki.
Galló Nóra – a Lidl dietetikusának ajánlásával
A szénhidrátok energiát szolgáltatnak szervezetünk számára, ezért úgynevezett elsődleges energiaforrások. A napi energiabevitelünk jellemzően 40-60%-a szénhidrátokból származik. A zsírokkal ellentétben szervezetünk csak kisebb mennyiségben tudja raktározni glikogén formájában (a májban, illetve az izmokban) ezért folyamatos pótlásra van szükség. Fontos megjegyezni, hogy nem csak a cukrok tartoznak ide, hanem a keményítő és a rostok is, tévhit tehát az, hogy minden szénhidrát rossz és minden szénhidrát hizlal. A rostokból például nem is jutunk energiához, mégis számos pozitív hatásuk van: hozzájárulnak a teltségérzethez és tovább biztosítanak jóllakottságot; stabilizálják a vércukorszintet, mivel elnyújtják a szénhidrátok felszívódását; csökkentik a vér koleszterinszintjét, mivel képesek a koleszterint megkötni; lazítják a székletet, fokozzák a bél perisztaltikus mozgását, ezáltal megelőzik a székrekedést.
A szénhidrátforrások között meg kell említeni a gabonákat, zöldségeket, gyümölcsöket, száraz hüvelyeseket, olajos magvakat és a tejtermékeket is. Ezek teljes értékű és feldolgozatlan formában biztosítanak szervezetünk számára szénhidrátokat. Vannak azonban feldolgozott változataik is pl.: a tészta, mely gabonából készül, de közben több feldolgozási folyamaton (lisztté őrlés, tésztakészítés) megy keresztül. Érdemes különbséget tenni a tésztafélék között is, hiszen vannak köztük csupán lisztből készültek, de olyanok is, melyek tojás hozzáadásával készülnek (pl.: 4 tojásos, 6 tojásos, 8 tojásos stb.); ez utóbbiak tápanyagtartalma a tojásnak köszönhetően jóval magasabb. Manapság egyre elterjedtebbek az olyan különleges tészták is, melyek szárazhüvelyesekből (pl.: vöröslencse, csicseriborsó) vagy éppen alternatív gabonákból készülnek (pl.: köles, quinoa, hajdina). Közös jellemzőjük a mérsékeltebb szénhidráttartalom, magasabb rost-, fehérje-, vitamin- és ásványianyag-tartalom, így ezekkel is bővíthetjük, gazdagíthatjuk étrendünket.
Herczeg Ágnes – A Lidl borszakértőjének ajánlásával
Minden, ami házi gyúrt tészta, és a száraztészta
A tészták esetében is nagyon változatos lehetőségek állnak a rendelkezésünkre, ha bor-étel párosításban gondolkozunk. Ebben az esetben bor szempontjából a szósz a meghatározó, és mindaz, amit a tésztára vagy tésztába teszünk. Alapesetben minden, ami tejszínes, inkább a fehérboroknak kedvez, és minden, ami paradicsomos, a rozék és vörösborok irányába mozdítja el a választást. Az egyszerű, olívaolajos-parmezános tésztákhoz bátran kínálhatunk pezsgőket, friss fehérborokat. A pesztós tészták mellé, és a kecskesajtos tésztákhoz remekül passzol a Sauvignon Blanc és a Günzer Mont Blanc. A húsos-kolbászos tészták mellé kínálhatunk egy Sauska Villány Cuvéet, míg a szárított paradicsomos-tormás-kenyeres ravioli mellé töltsünk egy pohár finom Bock Rosét vagy Bodri Rozi Rozét.